Maži nuotekų valymo įrenginiai

Kuomet nėra galimybės prisijungti prie centrinės miesto nuotekų šalinimo ir valymo sistemos, išeitis – vietiniai biologiniai nuotekų valymo įrenginiai. Dažnai kalbant apie nuotekų valymą, šie sprendimai tiesiog vadinami kaip maži nuotekų valymo įrenginiai individualiems namams. Kitaip tariant,  maži yra skirti namų ūkiams, nedideliems svečių namams ar užmiesčio sodyboms, tuo tarpu dideli yra pramoniniai valymo įrenginiai.

Mažų ir didelių nuotekų valymo įrenginių skirtumai

Esminis skirtumas, tarp mažų nuotekų valymo įrenginių ir didelių – jų našumas. Paprastai mažais valymo įrenginiais yra vadinami tie įrenginiai, kurie per parą išvalo nuo 0,6 iki 7,5 m³ nuotekų. Tokio našumo pakanka nuosaviems namams, sodyboms, kempingams, sodo nameliams, užmiesčio svečių namams ir kitiems objektams, kuriuose nuolat gyvena nedidelis skaičius žmonių.

Tuo tarpu didelių nuotekų valymo įrenginių našumas gali siekti iki 180 m³ per parą. Tokio našumo įrenginiai yra skirti pusiau, ar visiškai decentralizuotai nuotekų šalinimo ir valymo sistemai. Paprastai pasirenkami gyvenamųjų namų kvartalams, sodų bendrijoms, dideliems viešbučiams, restoranams ar gamykloms.

Mažas nereiškia prastesnis

Terminas „maži nuotekų valymo įrenginiai“ yra gana paplitęs tarp profesionalų. Tačiau mažas šiuo atveju nėra kažkuo limituotas ar atliekantis mažiau funkcijų. Tai standartinis, dažniausiai individualiems namams skirtas įrenginys atliekantis visas reikiamas funkcijas ir užtikrinantis tinkamą nuotekų išvalymą.

Dydis nėra svarbu ir nėra priežastis nesilaikyti aplinkosauginių įstatymų ir teisės aktų. Visi nuotekų valymo įrenginiai privalo būti sertifikuoti, atitikti aplinkosaugos įstatymų keliamus reikalavimus ir iki tinkamų rodiklių išvalyti kenksmingas medžiagas.

Kiek kainuoja maži nuotekų valymo įrenginiai?

Nėra paprasto atsakymo į šį klausimą, tačiau galima aptarti nuo ko priklauso kaina. O kaina susideda iš kelių dedamųjų dalių. Pirmiausia, kaina priklauso nuo įrenginio galingumo ir našumo. Kadangi siūlomi skirtingų našumų įrenginiai, skirtingam skaičiui žmonių, paprastai rekomenduojama gerai apsvarstyti kokio našumo įrenginio reikės, įvertinant ir šeimos pagausėjimo variantus.

Antras momentas lemiantis nuotekų valymo įrenginio kainą yra tai, kaip bus naudojamas, išleidžiamas išvalytas vanduo. Biologiniai nuotekų valymo įrenginiai išvalo nuotekas iki tokio lygio, jog jį galima ne tik išleisti į gruntinius vandenis per infiltracijos šulinį, tačiau ir laistyti sodą.