Kaip prižiūrėti nuotekų valymo įrenginius?

Nuotekų valymo įrenginių priežiūra yra vienas aktualiausių klausimų visiems pirmą kartą įsirengiantiems valymo įrenginius savo namams. Nors tai nėra naujovė Lietuvos rinkoje, valymo įrenginiai montuojami dešimtmečiais, tačiau vis dar yra mitų bei neteisingų interpretacijų apie tai kaip elgtis turint valymo įrenginius ir kaip juos reikia prižiūrėti.

Pabandykime išskirti kelis nuotekų valymo įrenginių priežiūros niuansus imant kaip pavyzdį modernų valymo įrenginį BioTornado.

Dumblo pertekliaus išsiurbimas

Nuotekų valymo įrenginiuose susidaro šalutinis nebeišvalomas produktas dumblas, kurį kartas nuo karto reikia pašalinti iš valymo įrenginio talpos. Priklausomai nuo valymo įrenginio talpos dydžio bei įrenginio apkrovimo, dumblą pašalinti reikia kartą ar du per metus. Geriausias būdas suprasti ar jau laikas pašalinti dumblą, yra įvertinti jo koncentraciją valymo įrenginyje.

Nustatyti ar dumblo jau nėra per daug įrenginyje galima patiems paprastu būdu. Jums reikia veikiant orapūtei pasemti iš įrenginio aeracinės kameros vieną litrą veikliojo dumblo. Palikite talpą su pasemta mase pusvalandžiui nejudinant. Tuomet išmatuokite nusėdusio dumblo tūrį. Jeigu į dugną nusėdusio dumblo kiekis yra didesnis negu 60 proc. viso indo tūrio – metas atlikti dumblo nusiurbimą nuotekų valymo įrenginyje.

Įrenginio išvalymas ir sureguliavimas

Keičiantis šeimos įpročiams, pavyzdžiui, galbūt pagausėjus šeimai, pasikeičia ir valymo įrenginių naudojimo intensyvumas. Norint, kad įrenginys veiktų efektyviai, kartais reikia jį perreguliuoti, galbūt ir išvalyti, norint sėkmingai naudoti ir toliau. Profilaktinė priežiūra ir aptarnavimas yra svarbus priežiūros etapas, kurį atlieka paslaugos teikėjas.

Tiek anksčiau paminėtą dumblo išsiurbimą, tiek profilaktinę priežiūrą ir sureguliavimą turėtų atlikti arba dėl to konsultuoti paslaugos teikėjas. Dažnai įvairių veiksmų negalima atlikti be specialios įrangos, aprangos, prietaisų, todėl geriausia, kuomet darbus atlieka specialistai.

Sąmoningumas pilant atliekas į kanalizaciją

Nors tokie modernūs ir šiuolaikiški biologiniai nuotekų valymo įrenginiai kaip BioTornado sugeba susitvarkyti ir išvalyti įvairias į kanalizaciją patenkančias chemines medžiagas, patartina sąmoningai elgtis ir į nuotekas nepilti kenksmingų priemonių – riebalų, tepalų, rūgščių ir pan. Pavojingos cheminės medžiagos arba sunkiai apdorojamos ir išvalomos medžiagos neturėtų būti pilamos ne tik į kanalizaciją kai naudojamas vietinis nuotekų valymo įrenginys, tačiau ir į miesto kanalizaciją. Čia tiesiog paprasčiausias sąmoningumas. Jei juo vadovaujamasi – nuotekų valymo įrenginys sėkmingai tarnaus ne vienerius metus be papildomos ar specifinės priežiūros.