Šiuo metu kuriant namus vietovėje, kur nėra galimybės prisijungti prie centrinės nuotekų valymo sistemos, nėra klausimo ką daryti, tačiau yra klausimas kaip išsirinkti teisingai? Lauko tualeto šlovės laikai praėjo, beje, jis jau yra ir uždraustas, tad reikia vienokios ar kitokios nuotekų surinkimo ar išvalymo sistemos. Kadangi pasiūla tapo pakankamai didelė, tikrai kiekvienas gali rasti tinkamą savo namams ir poreikius atitinkantį nuotekų valymo įrenginį.
Renkantis pirmiausia reikia pasidomėti kokie yra nuotekų valymo įrenginių tipai ir koks yra geriausias konkrečiai jūsų atveju. Aptarkime du svarbiausius tipus – biologinius valymo įrenginius ir biocheminius valymo įrenginius. Kokie jų skirtumai, ir kada kurį pasirinkti?
Kada rinktis biologinius, kada biocheminius valymo įrenginius?
Nuotekų valymo įrenginių pagrindinė užduotis yra išvalyti visas vandenyje tirpias kenksmingas medžiagas, tokias kaip azotas ir fosforas. Šių medžiagų itin gausu buitinėje chemijoje, asmens higienos priemonėse, pramonės procesų šalutiniuose produktuose.
Į nuotekas patenkančių cheminių medžiagų kiekis lemia, kokius valymo įrenginius galima naudoti. Biologiniai nuotekų valymo įrenginiai skirti natūralioms nuotekoms apdirbti, kai jose nėra itin daug cheminių priemaišų, o tik tiek, kiek susidaro buityje. Jei užterštumas yra didelis, vyksta pramoniniai procesai, kurių metu į nuotekas patenka daug cheminių medžiagų, tuomet reikia rinktis biocheminius valymo įrenginius.
Kitas kriterijus, pagal kurį sprendžiama, kokį valymo įrenginį įsirengti, yra jo naudojimo laikas. Biologiniai nuotekų valymo įrenginiai turi būti nuolat įjungti, veikiantys, turi būti reguliariai išleidžiamos tam tikros nuotekos į sistemą. Kitaip mikroorganizmai neturės kuo „maitintis“ ir žus. Tad jei nuotekų valymo įrenginio reikia vietoje, kur negyvenama nuolatos, pavyzdžiui, sodo namelyje, sodyboje ir pan, tuomet tinkamesnis bus biocheminis valymo įrenginys, kurį galima periodiškai sustabdyti.
Abiejų valymo įrenginių kasdienė priežiūra ir eksploatacija yra nesudėtinga ir nereikalaujanti ypatingo pasirengimo. Tiesiog turite vadovautis gamintojo nurodymais. Žinoma, kalbant apie biologinius nuotekų valymo įrenginius, turite atsakingai naudoti ir nepersistengti su buitine chemija, kad per didelis kiekis nesunaikintų valymo procese dalyvaujančių mikroorganizmų. Tai galima padaryti, pavyzdžiui, paskirsčius skalbimo dienas per savaitę, o ne skalbiant kelis kartus vieną dieną.